2435/4
Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Henny Brodersen ved koret i Skagen Kirke. Sign. M. Ancher. 1908. Olie på lærred. 93×113.
Ved orglet ses komponisten Hakon Børresen, der i 1902 fik tildelt Det Ancherske Legat.
Behov for let overfladerensning. Retoucheringer. Mindre krakeleringer.
Vurdering
1121227 |