2448/​276

Samling div. søndejyske skeer af sølv, 18–19. årh. Heraf tre prydede med røde flusser, mestre Hans Jürgen Mathiesen, Sønderborg, Jens Hansen Basse, Haderslev, borgerskab 1803. Derudover to skeer, mester henholdsvis Christian Frederik Møller, Højer, etableret 1764 og Peter Petersen, Haderslev , borgerskab 1779. Seks empire kaffeskeer, mester Gotthelf Andreas Hestorff, Aabenraa; en flødeske mester Johan Adolf Müller, Haderslev, borgerskab 1789. Mv. Vægt 366 g. (15)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Flere dele med nålepunslede ejerinitialer, datering mv.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

12 bud

820076 (Autobud) 2.000 DKK
935744 2.000 DKK
820076 (Autobud) 1.900 DKK
1131594 1.850 DKK
820076 (Autobud) 1.800 DKK
1131594 1.750 DKK
820076 (Autobud) 1.700 DKK
1131594 1.650 DKK
820076 1.600 DKK
1131594 (Autobud) 1.550 DKK
820076 1.550 DKK
1131594 1.500 DKK