12103/308
Dansk kiste af bemalet træ. 18. årh.s slutning. Senere underdel. H. i alt ca. 70. B. 94. D. 47.
Har oprindeligt kunnet åbnes foroven. Spor efter gamle ormeangreb. Senere underdel. En del af det ene bagben mangler (bagpå). Nogle afslag. Nøgle medfølger.
Kunst, antikviteter & design, 21. januar 2021
Vurdering
Hammerslag