1804/1540
Kinesisk billede med stilleben. Akvarel på silke. Usigneret. Indrammet. Ca. 1900. Billedfelt 90×30 cm.
Proveniens: Civilingeniør Carl Gimbel 1881–1946, der i tidsrummet 1908–1928 var bosat i Kina, først som Professor i matematik ved det kejserlige regeringsuniversitet Beijing med civil embedsrang, mandarin af 3. grad, derefter som bl.a. distrikschef for saltskatten.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Undersøgt i ramme, uden garanti for skjulte fejl.
Varia, 25. januar 2018
Vurdering
Hammerslag