Serge Poliakoff (f. Moskva 1900, d. Paris 1969)
“Composition grise, rouge et jaune”, 1960. Sign. Serge Poliakoff, 75/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 57×76.
Litteratur: Rivière nr. 27; Schneider nr. 27.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 23. september 2020