2138/63
En samling norske emaljeskeer af forgyldt sølv og sterlingsølv, prydet med plique-a-jour emalje, bestående af et sæt på 12 kaffeskeer i tilhørende æske; samt to diverse skeer, heraf én tilsyneladende ustemplet. David Andersen og J. Tostrup, Oslo 20. årh.s begyndelse. L. hhv. 11,2, 12 og 14 cm. (14)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Let slidt forgyldning.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
Vurdering
Hammerslag
41 bud