2116/193
Prinsesse Marie af Danmark (f. Ham, England 1865, d. København 1909)
En orkidé. Cypripedium reginae. Sign. Marie. Vandfarve på silke. Lysmål 17,5×11,5.
Monteret i passepartout. Silken er lidt gulnet. Enkelte mindre ridser. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. april 2021
Vurdering
Hammerslag