2149/​1000

Rakel Carlander (f. 1903, d. 1992)

Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik med geometrisk mønster i blå nuancer. Sign. RC. Udført ca. 1960'erne, Sverige. L. 305. B. 197.

Let patina, nogle mindre pletter.

Moderne kunst og design, 7. december 2021

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

18.500 DKK

18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK