2149/1000
Rakel Carlander (f. 1903, d. 1992)
Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik med geometrisk mønster i blå nuancer. Sign. RC. Udført ca. 1960'erne, Sverige. L. 305. B. 197.
Let patina, nogle mindre pletter.
Moderne kunst og design, 7. december 2021
Vurdering
Hammerslag