2432/​7544

Mogens Lohmann (f. København 1918, d. 1985)

Uden titel, 1957. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 130×97.

Efter at have set udstillingen Klar Form i 1951 bliver Mogens Lohmann afklaret i forhold til, at det konkrete maleri er hans foretrukne udtryksform. Han arbejder herefter med primærfarverne men også til tider i et rent sort/hvidt motiv. Motiverne er urolige geometriske former; polygoner, cirkler, firkanter, knækkede og brudte linjer, altid med en fornemmelse af bevægelse eller urolig balance, ikke ulig Malevitj og de russiske suprematister. Lohmann udstillede i 1950’erne på post-Linien-II udstillingerne ”Linien 3” og ”Linien igen”.

Krakeleringer samt afskalninger. Små retoucheringer.

I Lyngby
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

880892 4.000 DKK