831/​93

Harald Moltke (f. Helsingør 1871, d. Frederiksberg 1960)

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i september 2012.

“Knud Rasmussen på Rensdyrjagt. Snefog.” Knud Rasmussen på rensdyrjagt med en polareskimo. Apagat ved Thule. Sign. Harald Moltke. Olie på lærred. 90×107.

Udstillet: Charlottenborg 1950 nr. 295.

Malerier, 18. september 2012

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK