1947/608
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3,6”. Overskærm af kobber. Indvendigt med senere hvid bemaling. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 36 cm.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker, buler, skævheder og senere bemaling. Inderkrans med rester af lodning.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag
12 bud