1947/​608
Poul Henningsen: “PH-3,6”. Overskærm af kobber. Indvendigt med senere hvid bemaling. Udført hos Louis Poulsen.

Be­skriv­el­se

“PH-3,6”. Overskærm af kobber. Indvendigt med senere hvid bemaling. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 36 cm.

Brugsslitage, herunder ridser, mærker, buler, skævheder og senere bemaling. Inderkrans med rester af lodning.

Moderne kunst og design, 19. november 2019

Moderne belysning

Kunstner

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

3.200 kr.

12 bud

3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
2.900 kr.
(Autobud) 1.400 kr.
1.350 kr.
(Autobud) 1.300 kr.
1.250 kr.
1.200 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.