2043/​692

Karl Gustav Hansen, m.fl. (f. Kolding 1914, d. 2002)

Harald Nielsen, m.fl. (f. Baarse 1892, d. 1977)

Tias Eckhoff, m.fl. (f. Vestre Slidre 1926, d. 2016)

Evald Nielsen, m.fl. (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)

Henning Koppel, m.fl. (f. København 1918, d. sst. 1981)

“Kristine”, “Pyramide”, “Cypres”, “No. 29”, “Kongemønster”, “Caravel” og “Tulip”. En samling kaffeskeer af sterlingsølv og sølv. Udført og stemplet hos hhv. Hans Hansen, Georg Jensen 1933–1944, Georg Jensen efter 1945, Georg Jensen 1915–1930, Evald Nielsen og A. Michelsen. Vægt 300 g. (19)

Bestående af:

“Kristine”: 4 kaffeskeer.

“Pyramide”: 1 kaffeske.

“Cypres”: 4 kaffeskeer.

“No. 29”: 3 kaffeskeer.

“Kongemønster”: 2 kaffeskeer.

“Caravel”: 1 kaffeske.

“Tulip”: 4 kaffeskeer.

“Pyramide”-ske indgraveret “OLE 8–10-34”. “Kongemønster”-skeer indgraveret på bagsiden: “31–12-1919”. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker, nogle skeer med mørke overfladepletter på laf.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag