Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Bordlampe af patineret diskometal, dråbeformet kanelleret korpus. Stemplet monogram. Dessin 1832. H. ekskl. fatning 28,5. H. inkl. skærmholder 46.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser, hak, buler og mærker. Fodrand med gennemgående stødmærke. Patinering slidt, særligt på hals og øverste del af korpus. Top med lodning/reparation. Mellemrum mellem top og fatning. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 4. juni 2024
25 bud