1947/660
Severin Hansen Jr., tilskrevet (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)
Skænk af palisander med seks tilspidsede ben, front med fire skuffer og låger, bag hvilke hylder og bakker. Udført hos Haslev Møbelsnedkeri. 1960'erne. H. 113. B. 200. D. 42.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let falmet. To nøgler medfølger.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag