2008/972
Frits Henningsen, m.fl. (f. 1889, d. 1965)
Fritstående skrivebord og armstol af mahogni. Front med syv skuffer. Bagtil med to døre samt hylder. Armstol med sømbeslået skind. Bord udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 74,5. L. 139,5. D. 80. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker samt hak.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag