2139/297
Kinesisk figur af bemalt, udskåret træ i form af en af de Udødelige, klædt i kåbe med vide ærmer. Qing 19. årh. H. 24 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Hænderne løse. Højre hånd har antagelig tidligere holdt en stav.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
Vurdering
Hammerslag