Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008)
To vaser af hårdtbrændt lertøj modelleret med små hanke, dekoreret med sortbrun glasur og blå glasur med lysere elementer. Største stemplet monogram. Mindste usign. Unika. H. 7,5 og 16,5. Diam./B. 7 og 16. (2)