Hans Nikolaj Hansen (f. København 1853, d. Frederiksberg 1923)
“Maximillian Gersdorf på sin fole, Svinkløv”. Sign. H.N.H. Olie på lærred. 60×90.
Proveniens: ARB auktion 446, 1983 nr. 153.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. marts 2021