2119/1040
Dansk snedkermester
To lænestole med ben af bøg. Sider og ryg betrukket med patineret rødt skind. Sæde med rødt stof. Udført 1940'erne. (2)
Slitage, herunder ridser, mærker og hak. Skind med pletter, smuds, krakeleringer og defekter.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag