1917/1605
Plakette af sort sten, dekoreret i lavt relief med fugl på gren og tekst med “good fortune” og “longevity”, bagside med skrifttegn. I stand af hardwood, en side skåret med kostelige ting. Kina, 19.-20.årh. Plakette 42×51 cm. H. i alt 66 cm.
Varia, 25. april 2019
Vurdering
Hammerslag