Ella Heide (f. Flensborg 1871, d. 1956)
Sommerdag ved P. S. Krøyers hus i Skagen. Sign. E. Heide Skagen. Olie på lærred. 32×42,5. Uindrammet.
Ella Heide havde tilknytning til Skagensmalerne gennem sin bror, Hans Brodersen (1858–1943), som var gift med Henny Brodersen (1868–1960), der var kæreste med P. S. Krøyer (1851–1909) i dennes sidste år.
Brodersen-hjemmet gik under navnet “Det Hvide Hus” og var et livligt omdrejningspunkt for mange sammenkomster i kunstnerkolonien. Et af hendes værker med titlen værk “Det Hvide Hus” forefindes i Skagens Museums samling.
Hun havde besøgt Skagen allerede i 1890'erne og fra 1908 boede hun i Skagen i sommerhalvåret. Vi ved blandt andet fra Johannes Wilhjelms (1868–1938), værk “Malerinder på Skagen” fra 1912, hvor hun er afbildet ved arbejdet med Tupsy Clement (1871–1959) og G. F. Clement (1867–1933), at hun havde forbindelse til denne yngre generation af skagensmalere.
Ella Heide fik, så vidt vides, ingen formel kunstundervisning. Hendes værker nød dog stor efterspørgsel. Hun udstillede i Skagen i 1908 og 1931 og solgte flittigt sine værker, der motivmæssigt kredser om landskabet og husene, navnligt kunstnerboligerne i Skagen.
Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024
30 bud