2411/​159

Ella Heide (f. Flensborg 1871, d. 1956)

Sommerdag ved P. S. Krøyers hus i Skagen. Sign. E. Heide Skagen. Olie på lærred. 32×42,5. Uindrammet.

Ella Heide havde tilknytning til Skagensmalerne gennem sin bror, Hans Brodersen (1858–1943), som var gift med Henny Brodersen (1868–1960), der var kæreste med P. S. Krøyer (1851–1909) i dennes sidste år.

Brodersen-hjemmet gik under navnet “Det Hvide Hus” og var et livligt omdrejningspunkt for mange sammenkomster i kunstnerkolonien. Et af hendes værker med titlen værk “Det Hvide Hus” forefindes i Skagens Museums samling.

Hun havde besøgt Skagen allerede i 1890'erne og fra 1908 boede hun i Skagen i sommerhalvåret. Vi ved blandt andet fra Johannes Wilhjelms (1868–1938), værk “Malerinder på Skagen” fra 1912, hvor hun er afbildet ved arbejdet med Tupsy Clement (1871–1959) og G. F. Clement (1867–1933), at hun havde forbindelse til denne yngre generation af skagensmalere.

Ella Heide fik, så vidt vides, ingen formel kunstundervisning. Hendes værker nød dog stor efterspørgsel. Hun udstillede i Skagen i 1908 og 1931 og solgte flittigt sine værker, der motivmæssigt kredser om landskabet og husene, navnligt kunstnerboligerne i Skagen.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

30 bud

6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK
1.950 DKK
1.900 DKK
1.850 DKK
1.800 DKK
1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK