2004/16
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Vinterlandskab med en gård i solskin. Sign. H.A.B. Olie på lærred. 26,5×33.
Talrige afskalninger. Mindre krakeleringer. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
Vurdering
Hammerslag