1831/47
Børge Nyrop (f. København 1881, d. Gentofte 1948)
Kystparti med skumtoppede bølger. Sign. B. Nyrop 1927. Olie på træ. 53×70.
Revner i træet. Behov for let overfladerensning. Enkelte mindre afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018
Vurdering
Hammerslag