2420/141
C.C. Hermann (f. Danmark)
Et par lave art deco kandelabre af sterlingsølv, hver til tre lys. Vægt 565 g. H. 9 cm. (2). D4
Proveniens: C.C. Hermanns datter, ifølge hvem kandelabrene var C.C. Hermanns svendestykke.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. maj 2024
Vurdering
Hammerslag