2004/500
Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)
Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)
Skrivebord med stel af matforkromet stål, top og skuffemodul af bejdset eg, front med sort formica og greb af stål. Udført 1960'erne hos BO-EX. H. 70. L. 200. B. 100.
Litteratur: “Mobilia”, nr. 128, marts 1966.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Lås virker ikke.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag