853/​100

Karl Gsellhofer (f. Wien 1779, d. sst. 1858)

Et par portrætter af friherre Georg von Pfister (1772–1846) og dennes hustru Johanna Friderike von Pfister født Hummel (1784–1829). Han siddende i en søjlegang holdende en bog, hun siddende i landskab med barn ved sin side. Han sign. C: Gselhofer pinx: 1804. Olie på lærred. Hver 113×89. (2).

Proveniens: Sylt samlingen Bruun Rasmussen auktion 744, 2005 nr. 173. Eriksholm herregård.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og tegninger, 25. november 2014

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK