Harald Schumacher (f. København 1836, d. sst. 1912)
Parti fra Capri med en kvinde og et barn under en pergola. Sign. H. S. Olie på lærred. 52,5×66.
Mindre krakeleringer samt enkelte minimale afskalninger. Stødmærke med minimal afskalning i nedre højre hjørne. Behov for rensning. Lærred bør strammes op.