2039/​720

Grethe Meyer (f. 1918, d. 2008)

“Ildpot”. En samling serveringskåle og -fade af ildfast, uglaseret stentøj. Sign. monogram. Udført og stemplet hos Kgl. P. (18)

Bestående af:

4 ramekiner nr. 22518. Diam. 10. 2 skåle nr. 22514/440. Diam. 13. 2 skåle nr. 22516. Diam. 21.

Rundt fad med kant nr. 22507. Diam. 25. Rundt fad med kant, utydeligt nummer. Diam. 28.

Rektangulær form nr. 22525. L. 40. Rektangular form nr. 22527. L. 28.

4 fade nr. 22522. L. 20. 2 fade nr. 22520. L. 28.

Fade nr. 22520 1. sortering, men fremstår med mindre brændingsrevne på fodrand. Brugsspor.

Moderne kunst og design, 22. september 2020

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

13 bud

5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK