1934/1129
Dirks m.fl.
Et diamantsmykkesæt af 14 kt. guld, rosa- og hvidguld bestående af blomsterring og blomsterhalskæde hver prydet med fire brillantslebne diamanter. Str. 57. L. 43 cm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ringen mangler en diamant samt et blad på den ene blomst.
Smykker, 21. august 2019
Vurdering
Hammerslag