Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)
“En Hyrdehund fra Pæstum”. 1838. Sign. C. H. Olie på lærred. 20×30.
Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 141.
Den liggende hund optræder på Constantin Hansens “Parti af Poseidon/Neptun-templet i Pæstum”, hvor den ligger ved de enorme søjler ved siden af en fløjtespillende dreng. Dette maleri dateret ca. 1839. Dette maleri gengivet i Thorvaldsens Museums udstillingskatalog, “Constantin Hansen”, 1991 s. 189.
Proveniens: Constantin Hansens dødsboauktion 1880 nr. 1. Fru konsulinde J. Schierbeck, Helsingør. Kunsthandler Martin Grosells kunstsamling, dennes auktion, del III, Winkel & Magnussen 114, 1932 nr. 42.
To retoucheringer.
Ældre malerier og antikviteter, 14. januar 2013
15 bud