1706/1653
Tre Bencharong skåle af stentøj, to med låg monterede med metalbånd på rand og låg, dekorerede i farver, to med blomster en tillige med guder. Kina, 19. årh. Diam. 14–18,5 cm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Flere gennemgående hårrevner. Reparationer ved en rand og et låg, lågknop. Afslag på låg, fodrand.
Varia, 9. februar 2017
Vurdering
Hammerslag