1706/​1653

Tre Bencharong skåle af stentøj, to med låg monterede med metalbånd på rand og låg, dekorerede i farver, to med blomster en tillige med guder. Kina, 19. årh. Diam. 14–18,5 cm. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Flere gennemgående hårrevner. Reparationer ved en rand og et låg, lågknop. Afslag på låg, fodrand.

Varia, 9. februar 2017

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
(Autobud) 1.050 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK