Georg Emil Libert (f. København 1820, d. sst. 1908)
“Vinterlandskab, ved Solens Opgang. Motiv fra Nordsjælland”. Vinterlandskab med krager i forgrunden og en mølle i baggrunden. Sign. G. Emil Libert 79. Olie på lærred. 83×117.
Udstillet: Charlottenborg 1879 nr. 169.
Behov for let overfladerensning. Afskalninger. Retoucheringer. Få mindre pletter.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
21 bud