914/​883

Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)

“Bygninger imellem træer ud til en kyst”. 1830'ernes begyndelse. Usigneret. Olie på malepap. 20×29.

Suzanne Ludvigsens fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier, 2008, nr. 1.

Litteratur: Suzanne Ludvigsen, “Maleren Dankvart Dreyer”, 2008, bd. I, afb. og omtalt s. 28.

Proveniens: Herredsfoged i Randers, etatsråd Hack Kampmann (1813–1878) og dennes hustru Christiane Elisabeth Willemoes (1815–1886). I arv i Kampmann-familien indtil Bruun Rasmussen auktion 757, 2006, nr. 1490 afb. s. 219.

Christiane Willemoes var sønnedatter af Christiane Dreyer (1753–1832), der blev gift med amtsforvalter, kammerråd Christian Willemoes (1736–1818), forældre til søhelten Peter Willemoes (1783–1808). Christiane Elisabeth arvede formentlig maleriet efter sin farmor i 1832.

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK