793/927
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Tivoli spirallampe”. Overdel af grønlakeret metal med skærm af spiralskåret hvidlakeret metal. Inderskærm af gennemsigtig akryl omviklet rød spiral. Udført 1949 hos Louis Poulsen i et antal på under 120 stk. Diam. 58.
Proveniens: Tivoli, København. Litteratur: “Tænd!”, s. 260–261.
Dette emne handles i fuldmoms
Udvalgt design, 9. oktober 2008
Vurdering
Hammerslag