793/​927

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-Tivoli spirallampe”. Overdel af grønlakeret metal med skærm af spiralskåret hvidlakeret metal. Inderskærm af gennemsigtig akryl omviklet rød spiral. Udført 1949 hos Louis Poulsen i et antal på under 120 stk. Diam. 58.

Proveniens: Tivoli, København. Litteratur: “Tænd!”, s. 260–261.

Dette emne handles i fuldmoms

Udvalgt design, 9. oktober 2008

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK