2040/904
Kaj Gottlob (f. København 1887, d. 1976)
Skrivebord af nøddetræ. Front med to nedklappelige låger, bag hvilke udtræksbakker. Bagtil med udtræksplade. Udført hos A.J. Iversen, ca. 1925. H. 76. L. 180. B. 90.
Nøgle medfølger.
Fremstår med omfattende slitage, herunder ridser, mærker, hak og finérafslag. Træstykker til opdeling af udtræksbakke med revner og afslag. Top med skjolder og reparationer.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Vurdering
Hammerslag