1948/​852

Gertrud Vasegaard (f. Rønne 1913, d. 2007)

“Capella”. Middagsservice af porcelæn, Kgl. P., dekoreret med nistret glasur. Stemplet monogram. (16)

Bestående af 3 middagstallerkener nr. 14951, 5 frokosttallerkener nr. 14964, terrin nr. 14962, cirkulært fad nr. 14963, 2 flødekander nr. 14956, saucekande med løst fad nr. 14958 og 2 skåle nr. 14953.

Saucekande nr. 14958 med minimalt kanthak på tud. Frokosttallerkener nr. 14964 2. sortering. Almindelig brugspatina, herunder ridser.

Moderne kunst og design, 26. november 2019

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag