2033/125
Antikt Azerbijan tæppe, klassisk design med memling güls i kassetteopbygning på rød bund. Kaukasus. 20. årh.s begyndelse. 325×130.
Erhvervet i 1935 hos Steen & Strøm, Oslo.
Ombukkede ender. Delvis slitage på kanter. Pletvis slidt. Fremstår med enkelte mindre reparationer.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020
Vurdering
Hammerslag