2033/​125

Antikt Azerbijan tæppe, klassisk design med memling güls i kassetteopbygning på rød bund. Kaukasus. 20. årh.s begyndelse. 325×130.

Erhvervet i 1935 hos Steen & Strøm, Oslo.

Ombukkede ender. Delvis slitage på kanter. Pletvis slidt. Fremstår med enkelte mindre reparationer.

Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK