Peter Hansen, tilskrevet (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)
En høstarbejder. Usigneret. Betegnet på bagsiden Peter Hansen. Olie på lærred monteret på malepap. 30×44.
Let bølget lærred pga. løs montering. Nålehuller i hjørnerne. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 25. juni 2018
15 bud