2027/​520

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Y-stolen”. Fire armstole med stel af eg, sæder af flettet papirgarn. Model CH 24. Designet 1949. Udført og mærket med label hos Carl Hansen & Søn. (4)

Y-stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1950, s. 195.

Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 88–89.

Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 157.

Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 309.

Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999", s. 113.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Løse hynder med naturskind medfølger.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

12 bud

10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK