1946/511
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Vase af stentøj modelleret med smal munding, nederste del med mønster i riflet stil. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Salto, 20736. Kgl. P. H. 26,3.
3. sortering. Nogle enkelte minimale overfladeridser. Herudover intet at bemærke.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag
23 bud