2131/​521

J. F. Willumsen (f. København 1863, d. Cannes 1958)

Bjergtop, ca. 1901–02. Usign. Akvarel og pen på papir. 29×45.

Proveniens: Hidhørende fra kunstnerens familie.

Papiret er gulnet, og farverne ermuligvis let falmede. Små håndteringsmærker og misfarvninger. Undersøgt i ramme.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

17.500 DKK

17.500 DKK
17.000 DKK