2436/105
To sønderjyske hovedvandsæg af sølv indvendig forgyldte, vaseformede, prydede med flusstene. Mester Thomas Jensen, borgerskab i Aabenraa 1796 H. 9 cm, og Wolfgang Petersen, borgerskab i Haderslev 1825 H. 11 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering
35040 |