2048/​830

Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)

Fritstsående to pers. sofa med ben af palisander. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Model V 12. Udført hos Holger Christiansen. H. 69. L. 143. D. 74.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre finérafslag på bagben. Hynder ompolstrede. Resten af skind med defekter og krakeleringer.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
1.500 DKK