2048/830
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Fritstsående to pers. sofa med ben af palisander. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Model V 12. Udført hos Holger Christiansen. H. 69. L. 143. D. 74.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre finérafslag på bagben. Hynder ompolstrede. Resten af skind med defekter og krakeleringer.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag