To kinesiske snusflasker af porcelæn, dekorererede i jernrødt med henholdsvis fir- og femkloet drage, en mærket Guangxu (1875–1908) og fra perioden; propper prydede med koral. Derudover snusflase i underglasur blå og emaljefarver med personskildring i felter. Prop af agat. Samt en i cinnabar arbejdel udskåret med fugl Føniks; prop af jade. Sen Qing. H. 6–8 cm. (4)
Proveniens: Danmarks ambassadør til Kina Lars Tilitse, 1920erne.
Aldersrelaterede spor; en prop knækket.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
20 bud