2118/559
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Ovalt skrin af sølv, låg smedet med muslingeskal med perle. Bund med træ og intarsiaarbejde. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. Vægt 518 g. H. 7,5. B. 10,5. L. 17,5.
Skrinet er aflåst. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud