2043/33
Sagamono tabakoire - japansk tobakspung, broderet med fugle og ornamentik på lilla grund med manju af udskåret elfenben med blomst. Meiji, 19. årh. L. 13,5 cm. B. 9,5 cm.
Proveniens: Den danske ingeniør Rasmus Black (1871–1937), udstationeret i Kina 1898–1917 og bror til storsamleren Sophus Black. Begge arbejdede i Kina for Store Nordiske Telegrafselskab
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
24 bud