Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Tekande samt tre små vaser af stentøj. Modelleret med dekor i relief, dekoreret med celadonglasur samt Dronning Margrethe og Prins Henriks fællesmonogram. Sign. monogram. Kgl. P. Unika. Kande: H. 14. L. inkl. tud 24,5. Vaser: H. 6,8. Diam. 7. (4)
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Kande med mærke og slibning på underside, hidrørende fra fremstillingsprocessen.