2447/827
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Fire tallerkner af lertøj, herunder tre ens modelleret med svejfet kant. Dekoreret med mørkeblå glasur. Usign. Tre tallerkner: Diam. 30–32. En tallerken: Diam. 28. (4)
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker fra stabling. Enkelte glasurbobler. Tallerken diam. 28 med delvis manglende glasering på kant.
Vurdering