2131/859
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Bachelor chair”. Hvilestol med stel af stål. Sæde, ryg og løse hynder betrukket med bordeaux uld. Model 3350. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1973.
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker på stel. Uld med pletter, smuds og skjolder.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
42 bud